Vefatı

Konu Ekleyen by admin on Pazar 15 Kasım 2009 at 22:44

Nur-i Muhammed (s.a.v)-Vefatı

Hicretin onuncu yilinda Rasülullah (s.a.), yüz binden daha fazla müslümanla birlikte Medine’den hacc için hareket etti. Bu hacc esnasinda Arafat dagi yaninda, Islâm’in anayasasi kabul edilen veciz ve ölümsüz hutbesini iradetti. Bu hutbesinde, Islâm’in temel ilke ve kaidelerini beyan ederek, insanlar arasinda fark gözetmeyen bir esitlik ilan etti. Söyle diyordu:

“Ey nas! Biliniz ki Rabbiniz birdir, babaniz birdir. Hepiniz Adem’densiniz. Adem de topraktandir. Allah yaninda en üstününüz, O’ndan en çok korkaninizdir. Arab’in, Arab olmayana üstünlügü yoktur; üstünlük ancak takva iledir.”

Kur’ân-i Kerim’in nüzûlü de Maide sûresinin 3. ayetindeki, “Bugün size, dininizi kemale erdirdim, size olan nimetimi tamamladim ve size din olarak Islâm’i seçtim.” kavl’i serifinin nazil olmasiyla tamamlanmisti.

Veda Hacc’inin üzerinden henüz üç ay geçmemisti ki, Rasülullah (s.a.) atesli bir hummaya yakalandi. Onun hastaliginin siddetlendigini gören Ensar, Mescidi Nebî’de toplanmislardi. Fadl b. Abbas ve Ali b. Ebi Talib, bu durumu Peygamber Efendimize ulastirdilar. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz, Ali, Abbas ve Fadl’a dayanarak Ensarin huzuruna çikti. Basi sariliydi. Minber’in alt basamaginda oturdu, Allah’a hamd ve senadan sonra söyle hitap etti; “Ey nas! Duydum ki, siz peygamberinizin ölmesinden korkuyormussunuz. Allah’in benden önce gönderdigi peygamberlerden ebedî yasayan biri var mi ki, ben sizin içinizde ebedî kalayim? Bilesiniz ki, elbette ben Rabbime kavusacagim, siz de bana ulasacaksiniz. Size, ilk muhacirlere hayirli davranmanizi vasiyet ederim. Bütün muhacirler de birbirlerine karsi hayirli olsunlar. Allahu Teâlâ söyle buyurur; “Asra (yani peygamberlik çagina, yahut bütün zamana veya ikindi namazina) andolsun ki, insan ziyan içindedir. Ancak inanip iyi isler yapanlar, birbirlerine hakki tavsiye edenler ve birbirlerine sabri tavsiye edenler baska” (onlar ziyandan kurtulmuslardir.) Her is, Allah’in izniyle, iradesiyle cereyan eder. Siz olacak seylerin sirasini degistiremezsiniz, Allahu Teâla sizden birinizin acelesiyle, acele davranmaz. Allah’in iznine, iradesine galebe etmege çalisanlar, en sonu maglub olurlar. Allah’i aldatmak isteyenler de muhakkak aldanirlar. Nitekim o, söyle buyurur: “Demek is basina gelecek olursaniz, yeryüzünde bozgunculuk çikaracak ve akrabalik baglarini koparacaksiniz. ”

“Ey nâs! Size Ensar halkina da hayirli olmanizi vasiyet ederim, çünkü onlar sizden önce iman yurdunu hazirlamislardir. Onlara iyi muamele ediniz. Onlar sizi kendi mahsullerine ortak etmediler mi? Evlerini sizinle paylasmadilar, sizi vaktiyle evlerinde agirlamadilar mi? Kendileri ihtiyaç içinde olduklari halde, her hususta sizi nefislerine tercih etmediler mi? O halde (ey muhacirler!) sizden biriniz iki adam arasinda hakemlik yapmak görevine getirilirse Ensarin iyilik edenlerine teveccüh ve ikram etsin, fenalik yapanlarin kusurlarindan da vazgeçsin. Biliniz ki, kendinizi onlara tercih edemezsiniz. Biliniz ki, ben size karsi çok merhametliyim, yine biliniz ki, ben Rabbime kavusacagim, sizler de bana kavusacaksiniz. Bulusacagimiz yer, Kevser havuzunun kenaridir. Benimle havuz kenarinda bulusmak isteyenler dillerini gerekli olan seylerin disindaki bos seylerden çeksinler.”

Rasülullah (s.a.), 13 Rebiülevvel h. 11 (8 Haziran 632) pazartesi günü ruhunu teslim etti. Risaleti tebligi etmis, kendisine verilen emaneti en mükemmel bir sekilde yerine getirmis olarak ömrünün 63’ünde Rabbimizin rahmetine kavustu.

Rasülullah’in vefat haberi, müslümanlar üzerinde müthis bir tesir icra etti, öyle ki büyük bir saskinliga düserek peygamberlerin de, diger insanlar gibi öleceklerini bildiren ayetleri bile unuttular. Kilicini çekip dikilen Ömer b. Hattâb, Rasülullah’in öldügünü söyleyenleri ölümle tehdit ediyor ve söyle diyordu: “Münafiklardan bir adam, Rasülullah’in vefat ettigini zannetmistir. Hayir vallahi! O ölmedi, lakin Musa’nin gittigi gibi, dönmek üzere Rabbine gitti. Vallahi Rasülullah dönecek ve öldügünü söyleyenlerin ellerini kesecektir.”

Rasülullah’in vefatini duyan Hz. Ebubekir, Mescid’in önüne geldiginde Ömer hâlâ, halka bir seyler söylüyordu. O, bunlara aldirmaksizin dogruca Rasülullah’in bulundugu odaya girdi. Üzerindeki örtüyü kaldirarak söyle dedi: “Babam ve anam yoluna feda olsun ya Rasülellah! Ölümünde de, diriyken oldugu gibi ne kadar güzel ve temizsin. Senin ölümünle, hiçbir peygamberin ölümüyle kesilmemis olan peygamberlik son bulmustur. Sanin ve serefin o derece büyük, o kadar güzel vasiflara sahibsin ki, tanitilmak ve üzerine aglanmaktan münezzehsin. Ya Rasülellah! Ölümünle insanlara teselli oldun, zira nübüvvet özelliklerinle hususiyet kazanmis olmana ragmen ölüm sana da yetisti. Ölümle o derece umumilestin ki, ölümlü olmakta hepimiz seninle esit olduk. Kendin tercih etmemis olsaydin, ölümün nefislerimize çok zor gelirdi, eger bizi aglamaktan menetmemis olsaydin, senin için gözyaslari döker; hatta göz pinarlarimizi kuruturduk. Ama, yine de göz yasimizi tutmaga gücümüz yetmiyor. Siddetli üzüntü ve kederi üzerimizden atamiyoruz. Allah’im bizden ona selâm ulastir. Ya Muhammed (s.a.)! Rabbinin katinda bizi unutma, hatirinda kalalim. Sekinet ve rahatlik yaratilmamis olsaydi, korku ve üzüntü de yaratilmazdi. Allahim, nebine bizden selâm ulastir, onu aramizda muhafaza et!”

Hz. Ebubekir, daha sonra Rasülullah’in nasinin basindan ayrildi, disari çikarak halka hikmetli ve anlamli hutbesini irad etti. Bu hutbe müslümanlarin aklini basina getirdi ve düstükleri hatayi hemen anladilar. Hz. Ebubekir söyle hitap etmisti: “Sehadet ederim ki, Allah birdir, O’ndan baska ilah yoktur, O’nun hiçbir ortagi yoktur. Yine sehadet ederim ki, Muhammed O’nun kulu ve rasülüdür. Yine sehadet ederim ki, Kitap (Kur’an) nazil oldugu, din mesru kilindigi, Hadîs iradedildigi, söz söylendigi gibi mahfuzdur. Allah, apaçik bir hakikattir,” sonra da söyle dedi: Ey nâs! Muhammed’e kulluk eden var idiyse bilsin ki: Muhammed muhakkak ölmüstür; Allah’a tapanlara gelince, süphesiz Allah diridir, ebediyyen bâkidir.” Devamla su manadaki ayetleri okudu:

“Muhammed sadece bir elçidir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmistir. Simdi o ölür veya öldürülürse siz ökçelerinizin üzerinde geriye mi döneceksiniz? Kim ökçesi üzerinde geriye dönerse, Allah’a hiç bir ziyan veremez. Allah, sükredenleri mükafatlandiracaktir.” Ve devam etti: “Allahu Teâlâ isini, size vasiyet etmistir, onda ümitsizlik ve sabirsizliga düsmeyiniz. Süphesiz Allah, sizin yaninizdaki ve kendi yanindaki seyleri Nebisi için seçmistir. Onu, yarligamasina çekip almis, Kitabini ve nebisinin sünnetini sizde birakmistir. Bu ikisine sarilan dogruyu bulur, o ikisinin arasini ayiran sapitir. Ey iman edenler! Allah için hakki ayakta tutan kimseler olunuz. Seytan, Peygamberimizin ölümü sebebiyle sizi aldatmasin, dininizden saptirmasin. Seytani aciz birakacaginiz seyde, ondan acele davraniniz. Size ulasmasina firsat vermeyiniz.”

Malik b. Enes’in söyle dedigi rivayet edilir: “Bana ulastigina göre Rasülullah (s.a.), pazartesi günü vefat etmis,sali günü defnedilmistir. Müslümanlar, cenaze namazini gurublar halinde, imamsiz olarak kilmislardir.” Sahabe-i Kiram, Rasülullah’in nereye defnedilecegi hususunda ihtilafa düsmüsler, bazilari dogum yeri olan Mekke’ye, bazilari ashabinin yanina Cennetü’l-Baki’ kabristanina bazilari da kendi mescidine gömülmesini teklif etmislerdi. Bu esnada söz alan Hz. Ebubekir, Peygamber Efendimizin “Hiçbir peygamber, vefat ettigi yerin disinda bir mahalde defnedilmemistir.” mealindeki hadisini rivayet ederek, bu ihtilâfin ortadan kalkmasini sagladi.

islamiyet ilahiler

Copyright © 2005-KıRŞeHiR / A.H.K- SecdeGulleri.NeT ™ Bütün Hakları Müslümanlar ındır. Website Tasarım: Yp Secde_Gulleri
Web sitemiz PHP-Nuke (© 2005-2006) kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan yazılımdır.
Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için bilgisayarınızın görüntü ayarları 1024×768 piksel çözünürlükte olmalıdır.
Kullanım Sözleşmesi & Gizlilik Bildirimi
| İletişim | Reklam | Yardım |
|Anasayfa| |Forum-lar| |İlahiler| |Kurân-ı Kerîm| |Islamiyet| |E-Kartlar| |Site Haritası| |Kadromuz| |Site XML|:


Yorum yapılmamış »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Bu yaziya yorum yazmak icin giris yapmaniz gerekiyor!

Copyright © 2022 Hz. Muhammed (S.a.v) – Kainaatın Solmayan Gül'ü. Bu site Secdegulleri.Net tarafindan insa edilmistir. Website Yp: Secde_Gulleri