Ümmü Habîbe (ra)

Konu Ekleyen by admin on Pazar 15 Kasım 2009 at 21:11

8. Ümmü Habîbe (Remle binti Ebî Süfyan) (ra):

Mekke’de küfrün bayraktarlığını yapan Ebû Süfyân’ınkızıdır. Ölüden diriyi, diriden ölüyü çıkarmayamuktedir Yüce Rabbimiz, gelecekte müminlerin annesi konumuna yükselecek bukadına, İslâm’ın bidayetinde imanı nasip etmişti.Mekke’nin zor şartlarında inancını yaşayamayınca,kocasıyla birlikte Habeşistan’a hicret etme mecburiyetinde kalmıştı.Ancak bu esnada kocası önce Hıristiyan olmuş, sonra da ölmüş,Ümmü Habibe yalnız başına kalmıştı. Allah Resulüdurumu öğrenince Necâşi’ye haber göndererek, tek başınakalan bu hanımın kendisine nikahlanmasını istedi. Durumu öğrenincefevkalâde sevinen Ümmü Habibe’nin nikahı, Necâşi huzurunda kıyılmışoldu.

Şayet Hz. Peygamber böyle yapmayacak olsaydı, yalnız ve kimsesizbu kadın, ya Mekke’ye dönecek babasının ve ailesinin şiddetlizulümleri karşısında dinini bırakacak, ya Hıristiyanlardanyardım dileyecek, ya da kapı kapı dilenip hayatını sürdürecekti.Ancak bu evlilikle en güzel yolu seçmiş oluyordu.

Bu evlilik vesilesiyle, o gün için Müslümanların ve Peygamber’in azılıdüşmanı olan Ebû Süfyan, inananlara yaptığı işkenceyihafifletmiş, içinde Hz. Peygamber’e karşı olan azılıkini birazcık dahi olsa dinivermişti. Daha geniş dairede ise,Emevîlerle bir akrabalık te’sis edilmiş oldu ki, bu da onlarınMüslümanlığa girmelerini kolaylaştıran bir unsur oldu.Bundan sonra Ebû Süfyan hâne-i saâdete rahatlıkla girip çıkmaavantajına sahip olarak, Müslümanlığı daha yakındantanıma fırsatını bulup, sonunda iman dairesine girmişoldu.

Açıkça görüldüğü gibi bu evlilikte de, kimsesiz kalan birininyardımına koşup, onun elinden tutma, onun vesilesiyle Müslümanlarayapılan işkenceyi hafifletme ve azılı düşman biriyleakrabalık kurup, onun imana gelmesine vesile olma vardır.

Alemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah (c.c.)’a hamd olsun. Salatü selam alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) ve tüm inananlarin üzerine olsun.


Yorum yapılmamış »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Bu yaziya yorum yazmak icin giris yapmaniz gerekiyor!

Copyright © 2022 Hz. Muhammed (S.a.v) – Kainaatın Solmayan Gül'ü. Bu site Secdegulleri.Net tarafindan insa edilmistir. Website Yp: Secde_Gulleri