Safiyye Binti Huyey (ra)

Konu Ekleyen by admin on Pazar 15 Kasım 2009 at 21:19

10. Safiyye binti Huyey (ra):

Asıl adı Zeynep’tir. O dönemde Arabistan’da reislere düşenganimet hissesine Safiyye denilmektedir. Bu kadın da Resulullah’ınhissesine düştüğü için Safiyye adını almıştır.Ana-babası, Yahudilerin ileri gelenlerindendi. Hatta babası Nadiroğullarınınreisi, annesi de Kureyza oğullarının reisinin kızıydı.Hayber Gazvesi’nde, babası, kocası ve kardeşi öldürülmüş,kabilesinden pek çok kimse esir alınmıştı. Safiyye, İslâm’akarşı aşırı bir şekilde kin ve nefretle doluydu.

Savaş sonrası Resulullah onu kendi nikahına alarak, yumuşamasınısağlamış oldu. Bu evlilikle de Yahudilerin önemli bir bölümüyleakrabalık kurulmuş, onların Müslümanlığı yakındantanımaları imkânı sağlanmış, düşmanlarınkötü bir kısım emellerinin, önceden bilinmesi kolaylaşmışve Müslümanlığın sınırları bu vesileyle genişlemeyeyüz tutmuştur.

Alemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah (c.c.)’a hamd olsun. Salatü selam alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) ve tüm inananlarin üzerine olsun.


Yorum yapılmamış »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Bu yaziya yorum yazmak icin giris yapmaniz gerekiyor!

Copyright © 2022 Hz. Muhammed (S.a.v) – Kainaatın Solmayan Gül'ü. Bu site Secdegulleri.Net tarafindan insa edilmistir. Website Yp: Secde_Gulleri