Meymûne binti Hâris (ra)

Konu Ekleyen by admin on Pazar 15 Kasım 2009 at 21:22

12. Meymûne binti Hâris (ra):

Asıl ismi Berre olup, Resulullah tarafından Meymûne olarak değiştirilmiştir.Hz. Peygamber’in son evliliğidir. Hudeybiye antlaşmasından biryıl sonra Hz. Peygamber’le Müslümanlar, Mekke’ye tavaf ziyaretinegitmişlerdi. Bu sırada Peygamberimiz’in amcası Abbas, AllahResulü’ne Meymûne’yle evlenmesini teklifi etti. Zira Meymûne, Abbas’ınbaldızı olup, nikah yetkisini ona vermişti. Peygamberimiz de buteklifi kabul buyurarak, onunla nikahlandı. Bu durum karşısındaMekkeliler: “Demek ki, Muhammed hemşehrilerine hâlâ dostluk ve hayırduyguları besliyor.” yorumunu yaptılar.

Bu evliliği yaptığında da Resulullah, altmış yaşlarıcivarındadır. Gayesi, yine dul kalan bir kadına yardım eliniuzatma, Müslüman olduğu hâlde Mekke’de müşriklerin içinde kalanbirini bu sıkıntıdan kurtarma ve Mekkeliler’e karşıbir jest yapma vardır.

Alemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah (c.c.)’a hamd olsun. Salatü selam alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) ve tüm inananlarin üzerine olsun.


Yorum yapılmamış »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Bu yaziya yorum yazmak icin giris yapmaniz gerekiyor!

Copyright © 2022 Hz. Muhammed (S.a.v) – Kainaatın Solmayan Gül'ü. Bu site Secdegulleri.Net tarafindan insa edilmistir. Website Yp: Secde_Gulleri