Mâriyetü’l-Kıbtiyye (ra)

Konu Ekleyen by admin on Pazar 15 Kasım 2009 at 21:21

11. Mâriyetü’l-Kıbtiyye (Ümmü İbrahim) (ra):

Resulullah İslâm’a davet için etraftaki hükümdarlara mektuplar gönderiyordu.Bunlardan birisi de Mısır hükümdarı Mukavkıs’tı.Mukavkıs, elçiyi güzel bir şekilde karşılamış,Hz. Peygamber’e birtakım hediyelerle birlikte iki de cariye göndermişti.Yolda bu iki cariye, Müslümanlık hakkında malûmat sahibi olduktansonra, İslâm’ı seçmişlerdi. Bunlar Medine’ye varınca,Resulullah Mariye’yi kendisine almıştı. Bilahare azad ederek,onunla evlenmiştir ki, oğlu İbrahim, işte bu hanımındandır.
Bu evlilik, bütün Mısırlılar üzerinde büyük bir te’siricra etti. Müslümanlarla Mısır’daki Bizanslılar arasındaçıkan savaşta, Mısırlılar tarafsız kalmış,Bizanslılara arka çıkmamışlardır. İşte bununsebeplerinden birisi de, kendi milletlerinden olan bir kadının, Hz.Peygamber’le evli oluşudur.

Alemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah (c.c.)’a hamd olsun. Salatü selam alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) ve tüm inananlarin üzerine olsun.


Yorum yapılmamış »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Bu yaziya yorum yazmak icin giris yapmaniz gerekiyor!

Copyright © 2022 Hz. Muhammed (S.a.v) – Kainaatın Solmayan Gül'ü. Bu site Secdegulleri.Net tarafindan insa edilmistir. Website Yp: Secde_Gulleri