HATİCE (r.a)

Konu Ekleyen by admin on Pazar 15 Kasım 2009 at 20:59

1. HATİCE (r.a)

Hz. Peygamber’in (sav) ilk evlilik hayatı, Hz. Hatice validemizle başlar.Onunla evlendiğinde, Efendimiz’in yaşı 25, hanımınınyaşı ise, 40’tır. Yani aralarındaki yaş farkı,15’tir. Onun, Hz. Peygamberin yanındaki yeri, diğerlerinden birazfarklıdır. Risâletini tebliğde O’nun yanında olmuş,bütün insanların terk edip, O’nunla alay ettiklerinde O’na tesellivermiş, hattâ Hz. Peygamber’e ilk vahiy gelmesi esnasında böylebir şeyle ilk karşılaşmanın verdiği heyecanla ürpermesikarşısında hiç tereddüt etmeden şu gönül okşayıcıve heyecan yatıştırıcı sözleri söylemiştir:

“Sana müjdeler olsun! Allah’a yemin ederim ki,Allah seni hiçbir vakit utandırmayacaktır. Çünkü sen, akrabanabakarsın, sözün en doğrusunu söylersin, işini görmekten acizolanların ağırlığını yüklenirsin. Fakireverir, kimsenin kazandırmayacağını kazandırır,misafiri en iyi şekilde ağırlarsın, Hak yolunda zuhur eden hâdiselerkarşısında, halka yardım edersin.”

Bu nâdide kadın, aynı zamanda ilk Müslümanlardandır. Vahyin nüzulününonuncu yılında, hicretten üç sene önce vefat etmiştir. AllahResulü, Hz. Hatice’nin ölümü karşısında bir hayli üzülmüştü.Hz. Peygamber’in amcası ve müşriklere karşı koruyucusuolan Ebu Talib ile kendisiyle sükûnet bulduğu eşi Hatice’nin vefatıgibi üzücü olaylar peş peşe geldiği için bu yıla, hüzünyılı denilmiştir.

Resulullah’ın bu evliliği 25 yıl sürmüş, İbrahim dışındakibütün evlatları da yine bu nâdide kadından olmuştur. Vefatıesnasında Resulullah’ın yaşı 50’dir. Yani Hz. Peygamberevlilik hayatının büyük bir kısmını ve aynızamanda gençlik ve olgunluk yaşlarını, sadece ve sadece,kendisinden 15 yaş büyük olan bir kadınla geçirmiştir.


Yorum yapılmamış »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Bu yaziya yorum yazmak icin giris yapmaniz gerekiyor!

Copyright © 2022 Hz. Muhammed (S.a.v) – Kainaatın Solmayan Gül'ü. Bu site Secdegulleri.Net tarafindan insa edilmistir. Website Yp: Secde_Gulleri