Aişe (ra)

Konu Ekleyen by admin on Pazar 15 Kasım 2009 at 21:02

3. Aişe (ra):

Resulullah’ın bâkire olarak evlendiği ilk ve tek kadındır.O, daha sonra halife olacak olan Hz.Ebubekir’in biricik kızıdır.Ayrıca, Hz. Aişe çok zeki bir nâdire-i fıtrat ve nübüvvet dâvâsınatam vâris olabilecek yaratılışa sahip bir kadındı.Evlendikten sonraki hayatı ve daha sonraki hizmetleri de göstermiştirki, O muallâ varlık, ancak Nebî zevcesi olabilirdi. Zira O, yerinde en büyükhadisçi, en mükemmel tefsirci ve en nâdide fıkıhçı olarakkendini gösteriyor, her yönüyle Hz. Peygamber’i temsil etmeye çalışıyordu.

Resulullah Aişe’yi çok seviyor ve O’na karşı çok şefkatlidavranıyordu. Hz. işe’den şöyle dediği rivayet edilmiştir:”Ben kızlarla oyun oynardım. Oyunarkadaşlarım gelir ve benimle oynardı. Resulullah’ı gördüklerizaman O’ndan gizlenirlerdi. Çok defa Resulullah, bu arkadaşlarımıbenimle oynamaları için gönderirdi.”

O’nun Hz. işe ile evliliği, yanından hiç ayrılmayan, çektiğisıkıntılara beraberce katlanan, mağaraarkadaşı Hz.Ebubekr için en büyük bir mükâfat idi.

Alemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah (c.c.)’a hamd olsun. Salatü selam alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) ve tüm inananlarin üzerine olsun.


Yorum yapılmamış »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Bu yaziya yorum yazmak icin giris yapmaniz gerekiyor!

Copyright © 2022 Hz. Muhammed (S.a.v) – Kainaatın Solmayan Gül'ü. Bu site Secdegulleri.Net tarafindan insa edilmistir. Website Yp: Secde_Gulleri