KİTAP EHLİNİ DE ALLAH’A ŞİRK KOŞMADAN İMAN ETMEYE ÇAĞIRMIŞTIR

Konu Ekleyen Tebliği by admin on Pazartesi 16 Kasım 2009 at 19:53

KİTAP EHLİNİ DE ALLAH’A ŞİRK KOŞMADAN İMAN ETMEYE ÇAĞIRMIŞTIR

Peygamberimiz (sav), Kitap Ehlini dine çağırırken, onlara Allah’a şirk koşmamalarını söylemiş ve onları Müslümanlarla ortak bir noktada buluşmaya davet etmiştir:

De ki: “Ey Kitap Ehli, bizimle sizin aranızda müşterek (olan) bir kelimeye (tevhide) gelin. Allah’tan başkasına kulluk etmeyelim, O’na hiçbir şeyi ortak koşmayalım ve Allah’ı bırakıp bir kısmımız (diğer) bir kısmımızı Rabler edinmeyelim.” Eğer yine yüz çevirirlerse, deyin ki: “Şahid olun, biz gerçekten Müslümanlarız.” (Al-i İmran Suresi, 64)

De ki: “Ey kitap Ehli, haksız yere dininiz konusunda aşırı gitmeyin ve daha önce sapmış, birçoğunu saptırmış ve dümdüz yoldan kaymış bir topluluğun heva (istek ve tutku)larına uymayın.” (Maide Suresi, 77)

Hz. Muhammed (sav), Hz. Muaz (r.a.)’yı Yemen’e göndermiş ve giderken ona Kitap Ehlini öncelikle sadece Allah’a ibadet etmeye çağırmasını söylemiştir:

“Sen Ehl-i Kitap bir kavme gidiyorsun. Onları davet edeceğin ilk şey Allah’a ibadet olsun.”65

Gerçekten o (Kur’an), alemlerin Rabbinin (bir) indirmesidir.
(Şuara Suresi, 192)


Yorum yapılmamış »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Bu yaziya yorum yazmak icin giris yapmaniz gerekiyor!

Copyright © 2022 Hz. Muhammed (S.a.v) – Kainaatın Solmayan Gül'ü. Bu site Secdegulleri.Net tarafindan insa edilmistir. Website Yp: Secde_Gulleri