Bu Köleyi Kim Satın Alır!

Konu Ekleyen Nükteleri by admin on Pazartesi 16 Kasım 2009 at 21:12

Bu Köleyi Kim Satın Alır

Resulallahın (a.s.m.), Zâhir isimli bir sahabesi vardı. Zahir, çölde yaşardı. Ara sıra Allah Resûlüne, çöl çiçek ve meyvelerinden hediyeler getirir, Peygamberimiz de onu çölde lazım olabilecek hediyelerle sevindirirlerdi. Efendimizin şakalaştığı sahabelerden biri de Zâhir idi. Onun için Peygamberimiz:
“Zâhir, bizim çölümüz, biz de onun şehriyiz,” buyururlardı. Ticaretle uğraşan Zâhir, yine bir gün bir şeyler satmak amacıyla şehre gelmişti. Resûlüllah Efendimiz, o görmeden arkasından gelip, kollarından tuttuktan sonra gözlerini kapadılar.Zâhir, telaşlı bir şekilde:

“Kimsin? Beni bırak,” diyerek geri döndü. Peygamberimiz olduğunu görünce de sevindi ve başını, Resûlullahın şefkatli sinesine koydu.

Allah Resûlü şakalarına şu soruyla devam ettiler:

“Bu köleyi kim satın alır?”

Bu soruya Zâhir:

“Pek alıcı bulamazsınız, benim ne değerim olabilir ki ?” diye cevap verince, Peygamberimiz şöyle buyurdular:

“Sen görünüşte belki öylesin, fakat Allah katında değeri yüksek, pahası ağır bir kölesin.”


1 Yorum »

  1. Yorum by geceler — 23 Kasım 2009 @ 23:50

    Bazen gözlerimiz görmediğimiz arkamızdan tanıdık birisi tarafından kapatılır kısa bir süre kim acaba bu gözlerimizi kapatan diye düşünür, Bazende kapatan biz oluruz gözlerini kapattığımız bakalım beni tahmin edebilecek mi diye… Yazıyı okuyunca anladım ki, bu şakalaşmamız taaa Peygamberimizden (s.a.v) ulaşmış bizlere…

    Okumama vesile olduğun için Allah (c.c) razı olsun Değerli Aziz Kardeşim İsmail…

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Bu yaziya yorum yazmak icin giris yapmaniz gerekiyor!

Copyright © 2021 Hz. Muhammed (S.a.v) – Kainaatın Solmayan Gül'ü. Bu site Secdegulleri.Net tarafindan insa edilmistir. Website Yp: Secde_Gulleri